Kariyer Rehberliği

Kariyer rehberliği, iş yaşamında var olabilmenin her geçen gün zorlaştığı günümüzde çalışanlara ya da iş arayanlara yönelik kariyer koçluğunun yapılması, yol haritasının çizilmesi ve eylem planının oluşturulmasını sağlayan profesyonel destek hizmetidir.

HRH, aşağıda yer alan durumlarda çalışanlara ya da iş arayan adaylara kariyer rehberliği hizmeti sunmaktadır;

  • Çalışacakları alana karar verememiş yeni mezun adaylar
  • İşini değiştirmek isteyen çalışan ve yöneticiler
  • Kariyerinde iş alanı değişikliği ile ikinci kariyer yapmak isteyen profesyoneller
  • Yeni mezun olup da iş arayanlar
  • İşinde ilerlemek ve terfi etmek isteyenler
  • Annelik sonrası işine ara vermiş ve yeniden başlamak isteyenler
  • İş alanında gerileme ya da duraklama yaşayan çalışanlar
  • Emeklilik sonrası ikinci bir kariyeri hedefleyen adaylar

Kariyer rehberliği kapsamında adayla bir dizi görüşme yapılmaktadır. Görüşmeler bir sonuca ulaşılıncaya kadar aday ve rehberin birlikte karar vermesi ile sonlandırılır.

Bu görüşmeler, rehberliği yapılan adayın özelinde oluşturulup, gizlilik ve etik değerler çerçevesinde sunulmakta ve iş bulma vaadi ile asla yapılmamaktadır.

Görüşmeler adaya, kendi yetkinliklerinin ve deneyimlerinin farkına varma, iş hayatındaki fırsatları görme ve bu fırsatları değerlendirebilme yolları konusunda ipuçlarının verilmesi şeklinde devam etmektedir.

Adayların geçmiş deneyimleri, kariyer yolundaki beklentileri, kişisel özellikleri ve yetkinlikleri doğrultusunda verilen rehberlik hizmetinin kapsamı ve yöntemi değişiklik göstermektedir.

Yeni mezun adaylara, özgeçmiş hazırlama, çalışacağı alana karar verme, iş görüşmeleri, iş arama, mülakat ve sunum teknikleri konularında rehberlik verilirken, yöneticilik pozisyonlarına hazırlanan bir başka adayın; kuvvetli ve geliştirilebilir yönlerini fark etmesi sağlanarak yeni bir pozisyona nasıl hazırlanacağı ve kendisini nasıl geliştireceği konularında rehberlik yapılmaktadır.

 
   
Copyright © 2013 HRH Kurumsal Gelişim Çözümleri - Tüm Hakları Saklıdır İletişim